“UMETNOST VOJNE”
Evropska skupnost za namestitev novih ameriških izstrelkov v Evropi
avtor Manlio Dinucci
Poleg steklene palače Združenih narodov New Yorku se nahaja kovinski kip imenovan “Dobro premaguje slabo”. Predtavlja Svetega Jurija, kako s svojim kopjem brebada zmaja. Leta 1990 je kip darovala Sovjetska zveza v znak proslavljanja sporazuma INF, sklenjenga z ZDA leta 1987, ki je prepovedal atomske izstrekle krajšega in srednjega dometa (v dosegu med 500 in 5,000 km). Simbolično zmajevo telo pravzaprav narejeno iz delov ameriških balističnih izstrelkov Pershing II (prvotno nameščenih v Zahodni Nemčiji) ter Sovjetskih izstrelkov SS-20 (prvotno nameščenih v ZSSR).
Atomski zmaj, ki na skulpturi umira, se sedaj ponovno rojeva. Zahvaljujoč Italiji in drugom državam Evropske skupnosti, ki so na generalni skupščini Združenih narodov volile proti resoluciji, ki jo je predlagala Rusija o “Ohranitvi in izvajanju Sporazuma INF”. Resolucija je bila namreč zavrjen s 46 proti 43, 78 pa se jih je vzdržalo.
Evropska skupnost – od katerih je 21 od 27 držav članic NATA (vključnoz Veliko Britanijo, ki zapušča ES) – se je pridružila mnenju NATA, ki je pravzaprav enako menju ZDA.
Najprej Obanova administracija, potem pa še Trumpova sta, brez dokazov, obtožili Rusijo, da preizkuša izstrelke prepovedane kategorije ter da je objavila svojo namero, da izstopi od sporazuma INF. Istočasno sta lansirali program, katerega cilj je ponovna namestitev atomskih izstrelkov v Evropi kot varovalo pred Rusijo, druge pa bodo namestili na Azijsko-Pacifičnem području, namerjene proti Kitajski
Ruski predstavnik v ZN je svaril, da “to pomeni začetek popolne oboroževalne tekme”. Z drugimi besedami, svaril je, da bo Rusija, če bodo Združene države v Evropi znova namestile nuklearne izstrelke, namerjene proti Rusiji (kot so bili vodeni izstrelki, nameščeni v Comisu v osemdesetih letih preteklega stoletja), na svojem ozemlju ponovno namestila podobno orožje obrnjeno proti tarčam v Evropi (ki pa ne bi mogle doseči ZDA).
Če vse to pozabimo, je predstavnik ES v Natu Rusijo obtožil, da sabotira sporazum INF ter oznanil, da bodo vse države Skupnosti glasovale proti, ker se “resolucija, ki jo je predstavila Rusija, izogiba vprašanju, ki je predmet razprave”. V bistvu je Evropska skupnost, vključno z Italijo, dala zeleno luč za možno namestitev novih ameriških izstrelkov v Evropi.
Na tako pomembno vprašanje je Contojeva vlada, kot njene predhodnice, opustila prakso nacionalne suverenosti in se postavila ob bok ES, ki je sprejela mnenje NATA pod vodstvom ZDA. V sklopu celotne politične srenje niti en glas ni zahteval, da bi moral pravzaprav parlament odločiti, kako se voli pri ZN. Prav tako v parlamentu ni bilo nobenega glasu, ki bi zahteval, naj Italija spoštuje sporazum o neširjenju jedrskega orožja, ki zahteva, da morajo ZDA umakniti svoje jedrske bombe B16 iz našega nacionalnega ozemlja. Prav tako pa od prve polovice 2020 dalje sem ne smejo novih, še nevarnejših B61-12.
Na ta način se ponovno krši osnovni ustavni princip, po katerem suverenost pripada narodu”. In ker medijski in politični aparat namerno drži Italijane v nevednosti, kar zadeva vitalna vprašanja, je kršena pravica do informacij, ne le v smislu pravice do informacij, pač pa v smislu pravice biti obveščen.
To moramo stori sedaj, kajti jutri ne bo več časa za odločitev – balistični izstrelki srednjega dometa potrebujejo za dosego in uničenje svojega cilja samo6 do 11 minut.
il manifesto, 8.januar 2018
NE VOJNI NE NATU
Manlio Dinucci
Geograf in geopolitični znanstvenik. Njegove najnovejše knjige so: Laboratorio di geografia, Zanichelli 2014 ; Diario di viaggio, Zanichelli 2017 ; L’arte della guerra / Annali della strategia Usa/Nato 1990-2016, Zambon 2016, Guerra Nucleare. Il Giorno Prima 2017; Diario di guerra Asterios Editores 2018.